Skip to content

80 Long Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 1997

Property Information

Block252.18
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1360
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
65%
Improvement Value:$131,600
35%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,663+5.2%
2024$9,184+3.5%
2023$8,874+1.3%
2022$8,761+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5114, Page 430

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5021, Page 580

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4753, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1980