Skip to content

54 Long Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block252.18
Lot62.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,524
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
63%
Improvement Value:$142,700
37%
Total Assessment$382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,885+5.2%
2024$9,395+3.5%
2023$9,078+1.3%
2022$8,963+32.8%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 16968, Page 1592Recorded12/14/2017

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook 15029, Page 1211

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5383, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1960