Skip to content

13 Long Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 10, 1994

Property Information

Block252.18
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
60%
Improvement Value:$161,800
40%
Total Assessment$404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+5.2%
2024$9,926+3.5%
2023$9,590+1.3%
2022$9,469+0.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5159, Page 518