Skip to content

22 Long Point DrBrick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block252.18
Lot78
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.3

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,056
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,200
38%
Improvement Value:$331,000
62%
Total Assessment$532,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,747+5.2%
2024$13,066+3.5%
2023$12,624+1.3%
2022$12,464+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,056DeedBook 17194, Page 1531Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$524,000
DeedBook 14692, Page 764

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 12902, Page 1178

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5182, Page 755

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 4845, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1990