Skip to content

138 Southview DrBrick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Apr 4, 2000

Property Information

Block252.19
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,396
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
48%
Improvement Value:$265,100
52%
Total Assessment$507,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,111+5.2%
2024$12,462+3.5%
2023$12,040+1.3%
2022$11,888+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 10074, Page 810