Skip to content

143 Southview Dr.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 15, 2015

Property Information

Block252.19
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,288
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
68%
Improvement Value:$103,500
32%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,485+5.2%
2024$8,065+3.5%
2023$7,792+1.3%
2022$7,693+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986