Skip to content

106 Southview Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 9, 2018

Property Information

Block252.19
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2232
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,232
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,400
54%
Improvement Value:$233,700
46%
Total Assessment$503,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,995+5.2%
2024$12,351+3.5%
2023$11,934+1.3%
2022$11,783+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 17000, Page 1605Recorded1/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$615,000
DeedBook 11631, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 10076, Page 431

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 4919, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1985