Skip to content

118 Southview Ct.Brick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block252.19
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,141
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
48%
Improvement Value:$232,600
52%
Total Assessment$449,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,600+5.2%
2024$11,025+3.5%
2023$10,653+1.3%
2022$10,518+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,141DeedBook 16904, Page 1408Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 14659, Page 1320

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5704, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5588, Page 177

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5183, Page 937