Skip to content

121 Southview Ct.Brick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block252.19
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G-P 3164
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,164
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,500
54%
Improvement Value:$303,500
46%
Total Assessment$660,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,048+5.2%
2024$16,203+3.5%
2023$15,655+1.3%
2022$15,457+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft3,164DeedBook 18120, Page 320Recorded10/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$835,000
DeedBook 14035, Page 431

Property Sale

SaleMulti
$540,000
DeedBook 10333, Page 1951

Property Built

Built

Year Built: 1968