Skip to content

117 Southview Ct.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block252.19
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2423
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,423
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,600
57%
Improvement Value:$216,900
43%
Total Assessment$505,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,807+5.3%
2024$12,160+3.6%
2023$11,740+1.3%
2022$11,589+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,423DeedBook 16684, Page 400Recorded3/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1986