Skip to content

108 Southview DrBrick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block252.19
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class18
Description3SF2G-P 4559
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,559
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
32%
Improvement Value:$509,700
68%
Total Assessment$749,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,365+5.2%
2024$18,405+3.5%
2023$17,783+1.3%
2022$17,558+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft4,559DeedBook 18100, Page 1129Recorded10/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1995