Skip to content

118 Southview DrBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 7, 2013

Property Information

Block252.19
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,164
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,300
71%
Improvement Value:$111,400
29%
Total Assessment$382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,885+5.2%
2024$9,395+3.5%
2023$9,078+1.3%
2022$8,963+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 15418, Page 1290

Property Built

Built

Year Built: 1957