Skip to content

241 Cedar Island Dr.Brick, NJ 08723

Built 1966

Last Sale Price
$1,470,000
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block252.20
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class20
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,062
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
47%
Improvement Value:$562,500
53%
Total Assessment$1,052,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,186+5.2%
2024$25,839+3.5%
2023$24,965+1.3%
2022$24,650+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,470,000
Sq Ft5,062DeedBook 19407, Page 49Recorded6/19/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$1,350,000
Sq Ft5,062DeedBook 19137, Page 1712Recorded8/17/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 4827, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1966