Skip to content

223 Cedar Island Dr.Brick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Date
Feb 19, 2013

Property Information

Block252.20
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,850
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,900
76%
Improvement Value:$126,300
24%
Total Assessment$526,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,592+5.2%
2024$12,918+3.5%
2023$12,481+1.3%
2022$12,324+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978