Skip to content

253 Cedar Island DrBrick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2015

Property Information

Block252.20
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,589
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
66%
Improvement Value:$234,900
34%
Total Assessment$684,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,691+5.2%
2024$16,814+3.5%
2023$16,246+1.3%
2022$16,040-4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972