Skip to content

251 Cedar Island DrBrick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2008

Property Information

Block252.20
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3962
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,962
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,600
65%
Improvement Value:$266,400
35%
Total Assessment$757,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,553+5.2%
2024$18,584+3.5%
2023$17,956+1.3%
2022$17,729+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 11002, Page 120

Property Sale

Sale
$257,250
DeedBook 5286, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1967