Skip to content

Cedar Island Dr.(Block 252.21 Lot 7.01)Brick, NJ 08723

Vacant Land

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block252.21
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,700
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$30,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$793+5.2%
2024$754+3.5%
2023$728+1.3%
2022$719+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 16931, Page 1425Recorded11/9/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5671, Page 678