Skip to content

45 Halsey Dr.Brick, NJ 08723

Built 1930

Last Sale Date
Apr 1, 2016

Property Information

Block253.15
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,032
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
72%
Improvement Value:$78,100
28%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,183+5.2%
2024$6,827+3.5%
2023$6,597+1.3%
2022$6,513+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930