Skip to content

7 Halsey DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block253.15
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage948
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
76%
Improvement Value:$75,700
24%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,232+5.2%
2024$7,824+3.5%
2023$7,560+1.3%
2022$7,464+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft948DeedBook 19866, Page 872Recorded12/5/2024

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 14726, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1965