Skip to content

23 Halsey DrBrick, NJ 08723

Built 2009

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block253.15
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,032
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
44%
Improvement Value:$309,700
56%
Total Assessment$551,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,232+5.2%
2024$13,527+3.5%
2023$13,070+1.3%
2022$12,904+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft3,032DeedBook 19053, Page 1694Recorded6/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 2009