Skip to content

42 Halsey Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 11, 2014

Property Information

Block253.15
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,728
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
60%
Improvement Value:$136,000
40%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,493+5.4%
2024$8,060+3.6%
2023$7,779-1.9%
2022$7,928+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 15908, Page 1665Recorded10/3/2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5464, Page 444

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 3875, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1950