Skip to content

710 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jan 22, 2026

Property Information

Block254.14
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,556
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,500
68%
Improvement Value:$119,400
32%
Total Assessment$371,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+5.2%
2024$9,130+3.5%
2023$8,821+1.3%
2022$8,710+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft1,556DeedBook 20279, Page 1558Recorded2/9/2026

Property Sale

SaleMulti
$336,475
DeedBook 11591, Page 659

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4960, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1960