Skip to content

8 Ritchie Ct.Brick, NJ 08723

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$1,519,000
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block255.13
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class17
Description3SFG-P 2097
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,097
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,300
43%
Improvement Value:$265,800
57%
Total Assessment$467,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,065+5.2%
2024$11,467+6.9%
2023$10,729+1.3%
2022$10,593+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,519,000
Sq Ft2,097DeedBook 20003, Page 1986Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft2,097DeedBook 18441, Page 1675Recorded4/26/2021

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft2,097DeedBook 17375, Page 195Recorded2/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14848, Page 372