Skip to content

3 Ritchie Ct.Brick, NJ 08723

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2008

Property Information

Block255.13
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page23.4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,966
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,400
55%
Improvement Value:$201,200
45%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,510+5.2%
2024$10,939+3.5%
2023$10,570+1.3%
2022$10,436+1.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5758, Page 151

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5057, Page 320