Skip to content

15 W Marion StMantoloking, NJ 08738

Built 2020

Last Sale Price
$425,500
Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block25
Lot4
QualifierC0008
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage858
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
54%
Improvement Value:$107,600
46%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+5.2%
2024$5,691+3.5%
2023$5,498+1.3%
2022$5,429+89.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,500
Sq Ft858DeedBook 18594, Page 833Recorded7/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$103,018

From:

To:

DeedBook 16787, Page 1276Recorded7/3/2017

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 14596, Page 1936

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 13012, Page 1071

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5699, Page 141