Skip to content

473 Route 35 No.(41)Mantoloking, NJ 08738

Built 2019

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block26.01
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,851
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
40%
Improvement Value:$346,700
60%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,025+5.2%
2024$14,281+3.5%
2023$13,798+1.3%
2022$13,623+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 16747, Page 88Recorded5/24/2017