Skip to content

477 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 2009

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Feb 22, 1999

Property Information

Block26.01
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class16
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
64%
Improvement Value:$137,400
36%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,826+5.2%
2024$9,339+3.5%
2023$9,023+1.3%
2022$8,909+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5667, Page 193

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5432, Page 535