Skip to content

51 Paul Jones DrBrick, NJ 08723

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block260
Lot27.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,697
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$450,400
65%
Improvement Value:$246,100
35%
Total Assessment$696,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,991+5.2%
2024$17,099+3.5%
2023$16,521+1.3%
2022$16,312+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft2,697DeedBook 20098, Page 511Recorded8/11/2025

Property Sale

Sale
$987,500
Sq Ft2,697DeedBook 18969, Page 654Recorded3/29/2022

Property Sale

SaleMulti
$725,000
DeedBook 12473, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$297,500
DeedBook 10271, Page 1539

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5569, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1968