Skip to content

46 Paul Jones Dr.Brick, NJ 08723

Built 2007

Last Sale Price
$741,250
Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block260
Lot40.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,524
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
48%
Improvement Value:$257,100
52%
Total Assessment$498,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,874+5.2%
2024$12,236+3.5%
2023$11,822+1.3%
2022$11,673+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$741,250
DeedBook 13741, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 11175, Page 565