Skip to content

42 Paul Jones Dr.Brick, NJ 08723

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2007

Property Information

Block260
Lot42.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
45%
Improvement Value:$294,600
55%
Total Assessment$535,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,842+5.2%
2024$13,156+3.5%
2023$12,712+1.3%
2022$12,551+1.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 12209, Page 1558

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 3838, Page 57