Skip to content

32 Farragut Dr.Brick, NJ 08723

Built 2018

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Dec 1, 2013

Property Information

Block261
Lot27.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,651
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
47%
Improvement Value:$256,000
53%
Total Assessment$481,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,424+5.2%
2024$11,809+3.5%
2023$11,409+1.3%
2022$11,265-10.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

DeedBook 15850, Page 908Recorded7/16/2014

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4939, Page 931