Skip to content

119 Bayview Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2013

Property Information

Block268
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,860
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
49%
Improvement Value:$130,800
51%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643+5.2%
2024$6,314+3.5%
2023$6,101+1.3%
2022$6,024+7.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940