Skip to content

127 Bayview Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2013

Property Information

Block268
Lot32.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage700
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,800
69%
Improvement Value:$56,300
31%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,704+5.2%
2024$4,471+3.5%
2023$4,319+1.3%
2022$4,265+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 10831, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1950