Skip to content

114 Bayview Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block270
Lot116.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class15
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage744
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
74%
Improvement Value:$90,400
26%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,986+14.6%
2024$7,839+3.5%
2023$7,574+1.3%
2022$7,478+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940