Skip to content

125 Vanard Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940
Other Exempt

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Apr 16, 1999

Property Information

Block270
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,611
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
61%
Improvement Value:$126,500
39%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,495+1.3%
2022$7,397+1.7%
2021$7,273+2.5%
2020$7,096+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 5687, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1940