Skip to content

37 Waterway Ct.Brick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block270
Lot97
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,688
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
50%
Improvement Value:$282,600
50%
Total Assessment$561,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,506+5.2%
2024$13,787+3.5%
2023$13,321+1.3%
2022$13,153+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016