Skip to content

117 Mathis DrBrick, NJ 08723

Built 2006

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block271
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,548
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
48%
Improvement Value:$138,000
52%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801+5.2%
2024$6,464+3.5%
2023$6,245+1.3%
2022$6,166+1.6%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 18007, Page 1682Recorded8/13/2020

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 16310, Page 21Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 15671, Page 430Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 14747, Page 960

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 13070, Page 1350

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 12499, Page 1774

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 12359, Page 986