Skip to content

124 Mathis Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block274
Lot26.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage600
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
68%
Improvement Value:$58,400
32%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,711+5.2%
2024$4,478+3.5%
2023$4,327+1.3%
2022$4,272+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000
Sq Ft600DeedBook 20065, Page 1189Recorded7/9/2025

Property Sale

Sale
$152,700

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 15584, Page 1380Recorded7/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950