Skip to content

81 Channel Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 22, 2014

Property Information

Block283
Lot82.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,464
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,200
71%
Improvement Value:$97,100
29%
Total Assessment$331,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,557+5.2%
2024$8,133+3.5%
2023$7,858+1.3%
2022$7,759+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 15925, Page 1078Recorded10/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950