Skip to content

564 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block286
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,194
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
52%
Improvement Value:$106,600
48%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,732+5.2%
2024$5,448+3.5%
2023$5,263+1.3%
2022$5,197+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,194DeedBook 18529, Page 1874Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$215,500

From:

To:

Sq Ft1,194DeedBook 16995, Page 454Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 14128, Page 240

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5383, Page 407

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4845, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1988