Skip to content

75 Woodland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block298
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage472
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
84%
Improvement Value:$23,100
16%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,701+5.2%
2024$3,518+3.5%
2023$3,399+1.3%
2022$3,356+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 14675, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1940