Skip to content

106 Woodland DrBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
Oct 29, 2009

Property Information

Block299
Lot18.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,153
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,700
59%
Improvement Value:$88,700
41%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,590+5.2%
2024$5,313+3.5%
2023$5,133+1.3%
2022$5,068+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960