Skip to content

550 Ocean Terr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2010

Property Information

Block3.19
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage968
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,088,000
93%
Improvement Value:$76,300
7%
Total Assessment$1,164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,074+5.2%
2024$28,584+3.5%
2023$27,617+13.8%
2022$24,270+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945