Skip to content

554 Ocean Terr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2010

Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block3.19
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class19
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,394
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,228,300
72%
Improvement Value:$477,700
28%
Total Assessment$1,706,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,066+5.2%
2024$41,882+3.5%
2023$40,466+10.7%
2022$36,568+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010