Skip to content

45 Delmar Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block310
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,280
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
56%
Improvement Value:$103,400
44%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,042+5.2%
2024$5,742+3.5%
2023$5,548+1.3%
2022$5,478+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 18103, Page 1250Recorded10/14/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 15939, Page 302Recorded11/13/2014

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 3964, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1980