Skip to content

31 Bonair Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block311
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,100
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
60%
Improvement Value:$84,800
40%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,522+5.2%
2024$5,249+3.5%
2023$5,071+1.3%
2022$5,007+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 16446, Page 613Recorded7/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960