Skip to content

483 Drum Point RdBrick, NJ 08723

Built 1989
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2000

Property Information

Block318
Lot2.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,438
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,700
32%
Improvement Value:$240,200
68%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$6,273+1.2%
2011$6,200+2.3%
2010$6,064+6.5%
2009$5,693+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989