Skip to content

75 Glenn Dr.Brick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Dec 17, 2001

Property Information

Block318
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2182
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,182
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
35%
Improvement Value:$235,100
65%
Total Assessment$361,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,343+5.2%
2024$8,880+3.5%
2023$8,580+1.3%
2022$8,471+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 10697, Page 1625

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10296, Page 148