Skip to content

76 Glenn Dr.Brick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 3, 2002

Property Information

Block318
Lot6.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,182
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
37%
Improvement Value:$225,800
63%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,260+5.2%
2024$8,801+3.5%
2023$8,504+1.3%
2022$8,396+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10937, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10296, Page 148