Skip to content

456 Bay Oak Dr.Brick, NJ 08723

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$513,000
Last Sale Date
Jul 3, 2025

Property Information

Block319
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 151944
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,944
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,500
45%
Improvement Value:$160,500
55%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,517+5.2%
2024$7,144+3.5%
2023$6,903+1.3%
2022$6,815+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$513,000
Sq Ft1,944DeedBook 20071, Page 1Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 16516, Page 1858Recorded9/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1982